Kontakt | | | |

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

Relacja z gali XX edycji Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Michała Lengowskiego 2022

Uroczystość wręczenia laurów w tegorocznej, jubileuszowej edycji Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Michała Lengowskiego rozpoczęła się Mszą św. w olsztyńskiej konkatedrze pw. Św. Jakuba Apostoła w intencji Patrona Nagrody Michała Lengowskiego. Eucharystii przewodniczył JE ks. bp dr Janusz Ostrowski, w koncelebrze uczestniczyli: ks. prof. dr hab. Krzysztof Bielawny, ks. dr Dariusz Sonak i ks. prał. kan. Romuald Zapadka, który wygłosił Słowo Boże.

Gala XX edycji odbyła się w przyjaznych i gościnnych murach Centrum im. Świętego Jakuba Apostoła. Jako że tegoroczna edycja Nagrody im. Michała Lengowskiego święciła swój ważny jubileusz, po wystąpieniach Dyrektor Regionu Olsztyńsko-Białostockiego Pani Agnieszki Zalewskiej i przedstawiciela Fundatora Nagrody – Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Członka Zarządu Stowarzyszenia Pana Kamila Suleja, Dostojni Laureaci, Dostojna Kapituła Nagrody i przybyli goście obejrzeli film poświęcony historii Nagrody im. Michała Lengowskiego. Trzeba pamiętać, że historia Nagrody ma swój początek w roku 1967, w roku śmierci jej Patrona Michała Lengowskiego. Jak łatwo zatem zauważyć, tegoroczny jubileusz nie jest liczony latami, lecz liczbą odbytych edycji.

Napięcie wśród uczestników uroczystości wzrosło, gdy Przewodniczący Dostojnej Kapituły Nagrody ks. prał. kan. Romuald Zapadka odczytał Komunikat z odbytego w dniu 25 listopada 2021 roku posiedzenia (zamieszczony na stronie Regionu), podczas którego wyłoniono trzech Laureatów tegorocznej XX edycji Nagrody. Zostali nimi:

Zenobia Janina Alejun – córka Ziemi Brasławskiej, wieloletnia Przewodnicząca Zarządu Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Kętrzynie. Laur Nagrody otrzymała za rozsławianie umiłowanej Małej Ojczyzny dzieciństwa i młodości, za wierność i przywiązanie do tej ziemi wyrażanej wieloma publikacjami książkowymi i społecznymi inicjatywami, a także za budowanie sercem „civitas christiana” na Ziemi Kętrzyńskiej.

Edward Henryk Cyfus – Warmiak z urodzenia. Laur Nagrody otrzymał za konsekwentne pielęgnowanie etosu warmińskiego, a także za wkład w odtworzeniu historycznego Traktu Biskupów Warmińskich w Bałdach.

„Posłaniec Warmiński” – warmińska edycja tygodnika katolickiego „Gość Niedzielny”. Laur Nagrody został przyznany za wypełnianie apostolskiej roli mediów katolickich, obiektywizm w przedstawianiu rzeczywistości społecznej i kulturowej w Archidiecezji Warmińskiej, a także za pracę popularyzatorską przybliżającą postać i dzieło bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Wiekową tradycją jest podczas takich uroczystości wygłaszanie uzasadnienia (laudacji)  przyznanego lauru. I tak laudację na cześć Dostojnej Laureatki Zenobii Janiny Alejun wygłosiła Dyrektor Regionu Olsztyńsko-Białostockiego Agnieszka Zalewska przedstawiając Laureatkę jako niezwykłą Kresowiankę urodzoną na najdalej wysuniętych północno-wschodnich rubieżach II Rzeczpospolitej, na polskiej ziemi stanowiącej Kresy Kresów. Kresowiankę przez całe swoje życie zaangażowaną w działalność społeczną z wciąż dominującą nutą przywiązania do ziemi urodzenia, co było inspiracją do budowania „civitas christiana” na Ziemi Kętrzyńskiej, do twórczości literackiej upamiętniającej utraconą arkadię – Ziemię Brasławską.

Warto w tym miejscu zacytować poruszającego e-maila, jaki nadesłała Czcigodna Laureatka po uroczystości wręczenia nagród:

(…) Mam nadzieję, że laudacja będzie pożyteczna dla następnych pokoleń. Powie po co warto żyć i kochać. Słów tych wysłuchali moi najbliżsi i ich potomkowie na wszystkich półkulach. Odzywają się krewni, z którymi nie miałam kontaktu internetowego. Dziękuję za te piękne słowa opiewające tak zwyczajne moje czyny. Cieszę się, że o Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” usłyszał cały świat (można tak powiedzieć) (…).

Z kolei laudację na cześć Dostojnego Laureata Edwarda Henryka Cyfusa wygłosił dr Jan Chłosta, znawca historii Warmii, olsztyński publicysta, autor książek o tematyce warmińskiej. Jak zauważył laudator, zdarzyło się, że Warmiak popiera Warmiaka. Wybór laureata jest jednak trafny – Edward Henryk Cyfus to prawdziwa legenda Warmii. Przypomniał gwarę warmińską na antenie Radia Olsztyn felietonami „gadki warmińskie”, w edycji elementarza warmińskiego, w Słowniku Gwary Warmińskiej, a także poprzez liczne spotkania z mieszkańcami Warmii obejmując je wspólnym tytułem „Po Naszamu”. Edward Cyfus to Warmiak szczególnie uznany, bo jak żaden dotąd, otrzymał laur „Najlepszych” (2007) w kategorii kultura, sztuka i muzyka za wkład wpisania gwary warmińskiej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. A takim wyczynem nikt z Warmiaków dotąd nie mógł się wykazać. I długo laudator wyliczał zasługi Dostojnego Laureata, choćby taką, że odtwarzał również obyczajowość ludu warmińskiego w swoich licznych książkach. Edward Cyfus pisał także o przeżyciach wojennych, o tragicznym wkroczeniu Rosjan na południową Warmię w 1945 roku.

O uzasadnienie przyznania lauru Nagrody im. Michała Lengowskiego „Posłańcowi Warmińskiemu” – warmińskiej edycji „Gościa Niedzielnego”, przedstawiciele Fundatora Nagrody zwrócili się do ks. prof. dr. hab. Krzysztofa Bielawnego, profesora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej, członka Rady Programowej Radia Olsztyn. Czcigodny laudator przypomniał historię „Posłańca Warmińskiego” jako samodzielnego wówczas pisma – dwutygodnika, powstałego w 1982 roku, jak pamiętamy – trudnym roku jak   dla tego rodzaju „katolickich” inicjatyw. Pismo od początku miało charakter społeczno-religijny. Dziś pismo istnieje w innej edycji. Od 2009 roku, z woli ks. abp. dr. Wojciecha Ziemby, pismo połączyło się z „Gościem Niedzielnym” i odtąd ukazuje się jako warmińska edycja „Gościa Niedzielnego”. W roku beatyfikacji Kard. Stefana Wyszyńskiego na łamach pisma pojawiło się wiele artykułów poświęconych nowemu błogosławionemu. Nie sposób wszystkich wymienić. Trzeba podkreślić, że pismo odegrało znaczącą rolę, aby popularyzować postać bł. Kardynała. Na łamach „Posłańca Warmińskiego” znajdujemy także wiele artykułów poświęconych aktualnym wydarzeniom w lokalnym Kościele Warmińskim. Informacje zamieszczone w piśmie są doskonałym zapisem kronikarskim z dynamizmu lokalnego Kościoła. To zapis dla przyszłych pokoleń – będą mogły odczytać, jaki dynamizm pastoralny miał Kościół lokalny. Na jakich płaszczyznach funkcjonował. Jest to praca, która będzie dopiero oceniana w przyszłości. Edycja „Gościa Niedzielnego” – „Posłaniec Warmiński” – za swą działalność apostolską, społeczno-kulturalną i informacyjną w pełni zasługuje na uznanie i Nagrodę im. Michała Lengowskiego. Pismo to ludzie, dlatego należą się słowa uznania obecnym wydawcom: red. Łukaszowi Czechyrze, red. Krzysztofowi Kozłowskiemu i ks. dr. Dariuszowi Sonakowi – za pracę publicystyczną na rzecz lokalnej społeczności jaką jest Archidiecezja Warmińska.

Pośród gości gali obecni byli przedstawiciele rodu Michała Lengowskiego – Patrona Nagrody. Jest już tradycją, że w ich imieniu zabiera głos Robert Boehm, prawnuk Michała Lengowskiego, członek Kapituły Nagrody. Tak też stało się i tym razem.

W części przeznaczonej na wystąpienia gości głos zabrał Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Artur Chojecki, następnie Wiceprezydent Olsztyna Pani Ewa Kaliszuk oraz Biskup Pomocniczy Archidiecezji Warmińskiej JE ks. bp. dr. Janusz Ostrowski.

Nadszedł czas na część artystyczną, który wypełnili studenci z Koła Naukowego „Salve Verbum” przy Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pod kierunkiem p. dr Magdaleny Zaorskiej. Młodzi artyści zaprezentowali poezję poświęconą Warmii, napisaną przez poetów warmińskich, wśród nich Michała Lengowskiego. Dla laureatów tegorocznej jubileuszowej edycji Nagrody była to specjalna dedykacja od Fundatora Nagrody i wykonawców programu artystycznego.

Uroczystość zwieńczył tort jubileuszowy – słodka niespodzianka dla uczestników gali.

Tekst: Zbigniew Połoniewicz

Foto: Arkadiusz Stankiewicz