Kontakt | | | |

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

Arkana żywego słowa: Łaska czy uczynki konieczne do zbawienia?

Laska czy uczynki konieczne do zbawienia

Grafika: Barbara Kubicka

Kolejne nagranie z serii ,,Arkana Żywego Słowa” w ramach cyklu zatytułowanego ,,Trudna jest ta mowa, czyli o kontrowersjach w Piśmie Świętym”.
Założeniem jest, aby w toku realizacji poszczególnych odcinków przyjrzeć się bliżej tym fragmentom Biblii, które są w jakiś sposób niezrozumiałe, kontrowersyjne, nastręczają pewnych problemów interpretacyjnych.

W szóstym odcinku zatytułowanym „Łaska czy uczynki konieczne do zbawienia?” zestawione zostaną ze sobą fragmenty, które wydają się ze sobą sprzeczne. Otóż w rozdziale 3. Listów św. Pawła do Rzymian zawarte są słowa:

Wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej, a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie, które jest w Chrystusie Jezusie”. (Rz 3, 23-24)

i dalej:

Sądzimy bowiem, że człowiek osiąga usprawiedliwienie przez wiarę, niezależnie od pełnienia nakazów Prawa.” (Rz 3, 28)

Zupełnie inny, jak się wydaje, jest wydźwięk słów zawartych w liście św. Jakuba, w rozdziale 2, gdzie czytamy:

Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary. Podobnie też nierządnica Rachab, która przyjęła wysłanników i inną drogą odprawiła ich, czy nie dostąpiła usprawiedliwienia za swoje uczynki? Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków. (Jk 2, 24-26)

Czy wnioski płynące z zestawionych ze sobą fragmentów da się pogodzić? Na te pytania odpowiada dr Michał Zborowski.

Zapraszamy do wysłuchania!

dr Michał Zborowski

Doktor teologii dogmatycznej, członek Towarzystwa Teologów Dogmatyków oraz konsultant
teologiczny miesięcznika „Adeste”. Świecki ewangelizator i mówca