W cyklu audycji prezentujących nauczanie Prymasa Tysiąclecia, realizowanych przez red. Izabelę Tyras, przewodniczącą oddziału w Częstochowie „Civitas Christiana”, dziś przypomnimy słowa kard. Stefana Wyszyńskiego o konieczności kształtowania sumienia.
Kard. Stefan Wyszyński w swoich homiliach bardzo często podkreślał, konieczność kształtowania sumienia. Zaznaczał, że na naszą formację ogromny wpływ mają dzieje ojczyzny i obyczaje narodowe, wychowanie religijne oraz edukacja. Dzięki tym pomocom, naturalne właściwości osoby ludzkiej ubogacają się i nieustannie rozwijają.
W naszej ojczyźnie najważniejszym czynnikiem ładu społecznego i spokoju, owocności i skuteczności naszej pracy, a nawet pomyślności społecznej i gospodarczej, jest sumienie obywateli – przekonywał Prymas Tysiąclecia.
– Jasna rzecz, że sumienie obywatelsko – polityczne nie powstaje gdzieś na skale, nie spada z nieba, ale wypracowuje się w osobie ludzkiej, w człowieku, w istocie rozumnej, wolnej i miłującej, wychowanej w rodzinie, posiadającej odpowiednie walory obywatelskie, społeczne, kulturalne, zawodowe, oraz zrozumienie, że „bonum reipublicae suprema lex esto” – „dobro Rzeczypospolitej jest dobrem najwyższym” – mówił kard. Stefan Wyszyński i dodawał: to znaczy dobro obywateli, dobro każdego człowieka w Ojczyźnie, w narodzie i państwie. To znaczy też – prawa obywateli, o których tak często mówiliśmy. Dobro obywateli – to takie ukierunkowanie na człowieka, by go ukochać.
– Potrzeba jest Ojczyźnie naszej takich ludzi, takich obywateli, którzy na każdym odcinku wywiązywali by się zgodnie z duchem sumienia ukształtowanego w życiu rodzinnym – przekonywał kard. Stefan Wyszyński.